Vitray

Vitray, kelimesi hem renkli camların birleşmesiyle oluşturulan yapıyı hem de bunu yapma sanatını ifade etmek için kullanılır. Vitray genel olarak renkli cam parçalarının kurşun dolgu malzemesiyle birleştirilerek lehimlenmesiyle yapılsa da; tasarımını zenginleştirmek için boyanmış camlar ve pirinç renkli birleştirme malzemesi de kullanılabilir. Vitray sanatı, hem görsel yönüyle sanatsal bir beceri ve yaratıcılık gerektirmekte hem de bu dekoratif parçaların geniş yüzeylerde sağlam bir şekilde durabilmesini sağlayan iyi mühendislik hesaplamalarına ihtiyaç duymaktadır.

Vitray yaptırmayı tasarladığınız merdiven boşluğu, tavan, kapı, pencere ve seperasyon bölümü gibi alanlarla ilgili sizden istediğimiz tek şey yaptırmayı düşündüğünüz alanın cepheden çekilmiş resimlerini bizimle paylaşmanız olacaktır. Bundan sonra sizin zevkinize ve vitray yaptırmayı düşündüğünüz yapının mimari dokusuna uygun olduğunu değerlendirdiğimiz Vitray tasarımlarını bilgisayar ortamında photoshop yardımıyla hazırlamış olduğumuz alternatif tasarımlar haline getirerek arasından yapacak olduğunuz seçimle beraber işin bitmiş halini de görme imkanını sunmaktayız.

Vitray Çeşitleri Nelerdir?

TİFFANY VİTRAY: Eskiz çizilir ve renklendirilir. Çizilen eskiz sabitleştirilir. Rengine göre camlar alınır, eskizin üzerinde çizilir, sonra elmas yardımıyla cam çizilen yerden kesilir. Fazla parçalar pense ile alınır. Camın kenarları bakır folyo ile kaplanır. Bütün parçalar bittikten sonra camlar birbirine havya yardımıyla lehimlenir. Biten cam yapılan yere yapıştırılır.

BOYAMA VİTRAY:

a. Konturlu Vitray: Kontur malzemesi ve vitray boyası ile düz cam üzerine eskizin işlenmesi ile yapılır.

b. Kumlama Vitray: Düz cam, siyah cam, ayna veya pleksi malzemesi arka yüzeyine kaplanan vinilin vitray yapılacak desen şeklinde gretuvar/bisturi yardımıyla oyması yapılır. Bu işlemin ardından cam kumlama işlemine tabi tutulur. Kumlanan alanlar eskizdeki renklerine boyanmak suretiyle vitray oluşturulur.

Share

Post comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

× Whatsapp